Governors

  St George's Governors as at 5 December 2017

  

  CHAIRMAN  
  Mr Kevin Parsons (D) Due to retire 2020
  VICE-CHAIRMAN  
  Mrs Penny Carey (D)*  Due to retire 2020
     
  FOUNDATION GOVERNORS (12 including Chair and Vice Chair)  
  Mr Keith Andrews (D)* Due to retire 2020
  Rev Gareth Lewis (D)* Due to retire 2020
  Mr Roger Usher (D)* Due to retire 2020
  Mrs Gillian Ingram (D)* Due to retire 2020
  Mr John Hayward (D) Due to retire 2020
  Mr Adrian Clarke (D)* Due to retire 2020
  Mr Paul Davidson* Due to retire 2021
  Miss Sarah Houghton Due to retire 2021
  Mrs Jo Ledsham* Due to retire 2021
  Mrs Fiona Rainsford* Due to retire 2021
     
  COMMUNITY GOVERNOR (1)  
  Mr Howard Sharp Due to retire 2021
     
  STAFF GOVERNORS (3)  
  Mr Russell Tucker Due to retire 2018
   Mrs Laura Howard Due to retire 2021
   Mr Chris Lumsden Due to retire 2021 
     
  PARENT GOVERNORS (3)  
  Mr Andrew Gillen Due to retire 2018
  Mrs Sarah Cripps Due to retire 2018
  Mrs Alison John Due to retire 2019
     
  HEADMISTRESS  
  Miss Helen Barton  
     
  CLERK TO THE GOVERNORS  
  Deborah Thomas - email clerktothegovernors@stgeorges.herts.sch.uk for further information or Minutes of Governors’ meetings
     
     
 

(D) = Director of Company    * = Foundation Governor, also parent at the school at the time of election

NOTE:  Members of the Leadership Team attend meetings in an advisory capacity, by invitation, having no voting rights.

 
Name Date  
Governing Body Statement 2015 16th June 2015 Download >
Results Parent Election 12 May 2015 doc 15th May 2015 Download >
PARENT GOVERNOR ELECTION LETTER WITH x2 BALLOT PAPERs 21 April 2015 v4 22nd April 2015 Download >
Nomination letter parent governor elections 18th March 2015 Download >
Governors Charging and Remission Policy 5th February 2015 Download >
Governors Pecuniary Interests 5th February 2015 Download >
St George's Governor's Datadashboard 5th February 2015 Download >
Background